Mader – Modrava

 

Modrava vznikla jako rybářská osada. První dochovaná zmínka o Modravě se datuje do roku 1614 a je spojena s pronájmem velice dobře zarybněného Modravského potoka. Modrava, německy Mader a přilehlé okolí je dějištěm románu Karla Klostermanna Ze světa lesních samot. 

Z mého putování fotografa po Šumavě pohledem Karla Klostermanna. V jeho románech a povídkách ze Šumavy je vykreslen život tohoto odlehlého kouta Čech.

Modrava leží na soutoku tří potoků. Modravského, Filipohuťského a Roklanského.

Mladý muž došel, kde silnice příkře spadá do máderského údolí. Rozhled je tu čarokrásný na tři strany, ale ach, tenkrát byl smutný. Les, který trojí údolí vroubil, na přemnohých místech prořídl, ba zmizel. A na jiných rezavé skvrny, z tmavé zeleni vystupující, tklivou, zdrcující mluvily řečí. Kůrovec brouk řádil, čeho strašná vichřice ušetřila, dravý hmyz za oběť žádal. 

Karel Klostermann – Ze světa lesních samot. V poslední kapitole je takto líčen příchod revírníka Svijanského na Modravu po ničivé vichřici v roce 1870.

 

 

Modrava- Bienertova pila na rezonační dříví.

Ranní pohled na část Modravy a na nemovitou kulturní památku – pila na rezonanční dříví. Pilu založil František Biemert kolem roku 1827.

 

Modrava je dneska centrem turismu a přes léto je doslova přelidněná. Ale není divu. Z Modravy se dá vyrazit na všechny světové strany za krásou přírody a zajímavostmi historie tohoto kraje. I Klostermann sem a do širokého okolí umístil mnohé příběhy, neboť od 15. století se od rybářské a lovecké osady Modrava rozrostla na významné sídlo u obchodní stezky a dřevařské centrum. 

 

Příchod do Modravy od Javoří pily.

Příchod do Modravy od Javoří pily údolím Roklanského potoka.

Modravu jsem si i já zvolil jako svojí základnu na výpravy za Šumavou Karla Klostermanna. Aniž bych to věděl, ubytoval jsem se v penzionu, který se nacházel nedaleko nejstaršího hostince na Modravě- U tří sluk. Hostinec už nestojí ale pod stejným názvem najdete příjemný penzion a pohodové ubytování.

Užitečné odkazy: Informace o Modravě a okolí

                           Penzion U tří sluk

                           Historie Modravy

                           Karel Klostermann- Ze světa lesních samot