Jak jsem fotil Svět na kolejích aneb Hurvínek v Lednici

Svět na kolejích bylo jméno publicistického pořadu o železnici, který jste mohli vidět na ČT. Jeho režisérem a moderátorem byl Václav Žmolík a já se k jeho natáčecímu štábu jako fotograf dostal v letech 2008 až 2010. Byly to sice jen dva roky ale s natáčením jsem procestoval naší republiku křížem krážem a poznal mnoho zajímavých okamžiků, které by mohli zaujmout nejenom fandy železnice. Tentokrát se podíváme za Hurvínkem do Lednice.

Hurvínek je přezdívka pro motorový vůz M 131.1, který byl vyráběn v letech 1948 – 1956 a jezdil po všech regionálních tratích naší republiky. Dodnes je často vidět na všech železničních nostalgických a vzpomínkových akcích. Se světem na kolejích jsme ho jeli natáčet na mimořádné jízdě z Břeclavi do Lednice, což je trať 247. Tato trať je provozována pouze v letních měsících historickými vozy pro turisty a školy. A její konec v Lednici se nachází v krásné krajině Lednicko – Valtického areálu.

My jsme jeli se školním výletem. A tak kameraman natáčel děti a cestu z pohledu strojvedoucího a já byl na zadním stanovišti abych nepřekážel. No popravdě jsem se nahrnul sám a tak jsem měl ubíhající trať 247 jenom pro svoje oko fotografa. Motor Tatra vrněl, dřevěný interiér kabiny odrážel sluneční paprsky léta a staré budíky v kabině umocňovali tu nostalgii starých časů na železnici. Cesta byla krásná ale krátká a za chvilku už jsme byly na konečné. Železniční stanice Lednice svojí podobou navozuje zámeckou atmosféru nedalekého Lednicko – Valtického areálu. Ale štáb čeká práce a tak šup, šup, fotit. A že bylo co. Nejdřív nástupiště zaplavili děti, potom Hurvínek šíboval po nádraží sem a tam pro natáčení, nakonec rozhovory a celkový sestřih nádražní budovy. Jako vždy jsem se držel kameramana a dokumentoval natáčení pro webovou stránku pořadu. Někdy to bylo náročné, protože jsem chtěl stejný pohledy jako kamera ale nesměl jsem překážet v záběru.A tak dávat pozor kam míří kamera, aby mě nepřejel vlak, abych nebyl slyšet v mikrofonech. Ale v Lednici je to v pohodě, protože tady žádné vlaky nejezdí a máme celý nádraží jenom pro sebe. Když všechen ruch ustane a my odcházíme, opuštěné nádraží smutně osiří. Ale doufám, že ne nadlouho.

[Not a valid template]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.